طرز تهیه انواع قهوه, مقالات

طرز تهیه قهوه با ایروپرس

طرز تهیه قهوه با ایروپرس

طرز تهیه قهوه با ایروپرس

آیا مایلید طرز تهیه قهوه با ایروپرس را یاد بگیرید؟ امروزه ایروپرس یکی از محبوبترین دستگاه‌های تولید قهوه به حساب می آید. حتی یک مسابقات قهرمانی جهان نیز به آن اختصاص داده شده است. ایروپرس برای استفاده آسان، ارزان، قابل حمل است و یک فنجان عالی قهوه را تولید می‌کند. استفاده از ایروپرس سریع ترین راه برای تهیه قهوه است. ایروپرس فقط به فشار دست نیاز دارد تا آب را از میان دانه‌های قهوه عبور دهد و خواص قهوه بیرون آید.

در سازوکار دم‌آوری قهوه با ایروپرس همان‌طور که از نام این وسیله پیداست، قهوه با فشار دم می‌کشد. اگر دوست دارید طرز تهیه قهوه با دستگاه ایروپرس و چگونگی کار کردن با این دستگاه را یاد بگیرید این مطلب قهوه آریا، فروشگاه آنلاین قهوه را تا انتها بخوانید.

دستگاه ایروپرس چیست؟

ایروپرس نخستین بار در سال ۲۰۰۵ توسط شخصی به نام آلن‌آدلر (Alan Adler) و به عنوان جایگزین ارزان قیمتی برای دستگاه‌های اسپرسو‌‌ساز اختراع شد، اما به سرعت در بین طرفداران قهوه محبوبیت زیادی پیدا کرد و برای تهیه انواع مختلف قهوه مورد استفاده قرار گرفت. در این دستگاه یک سیلندر به عنوان هوابند در سیلندر بزرگ‌تر مانند سرنگ قرار دارد. بسته به میزان درشتی دانه‌های قهوه، آب در دمای 92 تا 96 با فشار و جریانی ثابت از داخل دانه‌های آسیاب شده قهوه عبور می کند، تا طعم و عطر قهوه را استخراج کند.

در زمان دم کردن قهوه و کار با دستگاه ایروپرس ابتدا فیلتر دستگاه را در کلاهک مخصوص فیلتر قرار دهید و فیلتر و کلاهک را با آب داغ آبکشی کنید. این امر به قرارگیری بهتر فیلتر داخل کلاهک کمک کرده و همچنین طعم نامطبوع کاغذی فیلتر را از بین می‌برد.

لوازم مورد نیاز تهیه قهوه با ایروپرس

 • دستگاه ایرو پرس
 • آب جوش
 • دانه های قهوه (سعی کنید قهوه اصل و با کیفیت انتخاب کنید)
 • آسیاب قهوه (دستی یا برقی)
 • تایمر یا زمان سنج
 • یک لیوان یا ماگ
 • اسکوپ ایروپرس (یا قاشق غذاخوری)
 • فیلترهای ایروپرس که معمولا کاغذی یا فلزی اند

مراحل طرز تهیه قهوه با ایروپرس

برای تهیه بهترین قهوه با ایروپرس، لازم است از تکنیک درستی استفاده کنید. در ادامه مراحل تهیه قهوه با این دستگاه را به شما آموزش می دهیم:

قدم اول

 2.5قاشق غذاخوری یا یک اسکوپ ایروپرس را از دانه قهوه پر کنید. دانه‌های قهوه را بصورت ریز آسیاب کنید، تا زمانی که شبیه به دانه‌های نمک شود.

قدم دوم

فیلتر مخصوص دستگاه را درون درب ایروپرس قرار دهید و با آب جوش فیلتر را مرطوب کنید و شستشو دهید. این کار باعث می‌شود، تا بوی کاغذی فیلتر و یا هرگونه طعم و گرد و غباری که بر کیفیت و طعم قهوه اثر می‌گذارد را از بین ببرد و به چسبندگی فیلتر به درپوش کمک می‌کند. همچنین، باعث می‌شود ایروپرس از قبل از شروع دم‌آوری گرم شود. البته فراموش نکنید که قبل از شروع فرایند دم‌آوری آب را دور بریزید.

میزان کالری انواع قهوه
بیشتر بخوانید

قدم سوم

برای تهیه قهوه با ایروپرس آب را به نقطه جوش برسانید و 30 ثانیه آن را از حرارت دور نگه دارید، تا کمی خنک شود، چراکه دمای مناسب 85 درجه سانتی‌گراد است.

قدم چهارم

پس از اینکه اطمینان حاصل کردید، که محفظه دم ایروپرس در بالای لیوان شما قرار دارد، سپس قهوه را اضافه کنید.

قدم پنجم

آب جوش خنک شده را تا پر کردن محفظه ایروپرس در طی 10 ثانیه اضافه کنید. در ایروپرس را محکم ببندید و سریع هم بزنید. البته با یک قاشق هم می‌توانید این کار را انجام دهید. سر ایروپرس را بردارید و با زاویه کمی آن را داخل محفظه قرار دهید. آن را صاف کرده و کمی بالا بکشید تا خلا ایجاد شود. این امر باعث می‌شود، تا قهوه شما از فیلتر عبور کند. تایمر خود را روی یک دقیقه بگذارید و تا اتمام زمان صبر کنید.

قدم ششم

فشار خود را بردارید و همه‌چیز را به هم بزنید. مجددا سر ایروپرس را داخل محفظه قرار دهید و به آرامی فشار دهید. به مدت یک دقیقه پیستون را فشار دهید. شما باید فشار خوبی را احساس کنید و اگر پیستون خیلی راحت پایین رود یعنی دانه‌های قهوه شما بسیار درشت است. اما اگر فشار دادن سخت است پس دانه‌های شما مناسب دم‌آوری با ایروپرس می باشد. هنگامی که قهوه شما دم می‌شود با ایجاد صدای خفه‌شدگی، نشان می‌دهد که در اصل هیچ‌ آبی در ایروپرس برای عبور از قهوه باقی نمانده است.

قدم هفتم

قهوه شما آماده نوشیدن می باشد. طعم مطلوب قهوه به سلیقه شما برمی‌گردد، پس اگر هنوز باب میلتان نیست می‌توانید آب بیشتری به قهوه اضافه کنید. بهترین راه برای تمیز کردن ایروپرس، شل کردن کلاه و فشار دادن پیستون است، تا زمانی که صافی و فیلتر قهوه جدا شود.

چرا باید از ایروپرس استفاده کنیم؟

 1. نسبت به سایر روش های دم کردن قهوه راحت تر است و تکنیک خاصی لازم نیست. فقط بریزید و فشار دهید.
 2. قیمت مناسبی دارد و نسبت به بسیاری از روش های تهیه قهوه ارزان تر محسوب می شود.
 3. سبک و با دوام است و گزینه خوبی برای استفاده در سفر است.
 4. مدت زمان تهیه قهوه کوتاه است، به طوری که در حدود 1 دقیقه می توانید یک فنجان قهوه خوب نوش جان کنید.
 5. می توان با ایروپرس یک فنجان قهوه خوشمزه رقیق یا غلیظ آماده کرد.

نکات تهیه قهوه با ایروپرس

اکنون که چگونگی تهیه قهوه با ایروپرس را یاد گرفتیم، در ادامه به ارائه چند نکته مهم در رابطه با تهیه قهوه با این دستگاه می پردازیم:

 • ابزار ایروپرس مناسب تهیه قهوه برای یک الی دو نفر است.
 • میزان آسیاب قهوه برای ایروپرس تقریبا ریز، کمی درشت تر از آسیاب برای دستگاه اسپرسو است.
 • زمانی که می خواهید فیلتر کاغذی را زیر ایروپرس ببندید، آن را با آب خیس کنید تا طعم آن از بین برود و فیلتر به کف ایروپرس بچسبد.
 • برای تهیه آب، ۹۱ الی ۹۶ درجه، آب را بجوشانید و حدود ۳ دقیقه منتظر بمانید تا دمای آب کم شود.
 • ۱۵ گرم پودر قهوه تقریبا برابر با یک قاشق غذاخوری سرپر (البته اگر ایروپرس شما پیمانه مخصوص نداشته باشد) برای دو شات قهوه ایروپرس کافی است.
 • برای دم آوری بهتر قهوه، قبل از پرس کردن ۴ دقیقه منتظر بمانید.
3.8/5 - (25 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *