مقالات

قهوه آندر (Under) و اور (Over)

قهوه آندر (Under) و اور (Over) چیست؟

قهوه آندر (Under) و اور (Over) چیست؟

قهوه آندر(Under) و اور(Over) یکی از مشکلات رایج قهوه اسپرسو می باشد، که در این مقاله ما به صورت کامل قهوه اسپرسو، قهوه آندر و اور را به شما توضیح می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اسپرسو چیست؟

ابتدا مقداری قهوه آسیاب شده را داخل پرتافیلتر ریخته و سپس به کمک تمپ، قهوه را فشرده می کنیم. بعد آن را در دستگاه اسپرسوساز قرار می دهیم، تا آب جوش با فشار (8 تا 10 بار) از قهوه عبور کند. در نتیجه این مراحل، عصاره استخراج شده از دستگاه قهوه ساز همان اسپرسو می باشد.

قهوه آندر (Under) و اور (Over) چیست؟

 • قهوه آندر (Under)

بهتر است بدانید Extracted به معنی استخراج می باشد و قهوه آندر (Under-extracted-coffee) زمانی اتفاق می افتد، که قهوه کمتر از حد استاندارد عصاره گیری شده باشد. این نوع قهوه دارای طعمی شور و ترش است و فاقد شیرینی می باشد. همچنین ماندگاری طعم آن بسیار کم است و کرمای آن کم و ضعیف می باشد. (کرما لایه بالایی روی قهوه است، که اصطلاحا به آن کف روی قهوه می گویند)

دلایل آندر شدن قهوه چیست؟

 • درشت بودن بیش از حد استاندارد درجه آسیاب قهوه
 • زمان عصاره گیری از قهوه کمتر از حد استاندارد باشد.
 • درجه آب از حد استاندارد خود کمتر باشد.
 • مقدار قهوه مصرفی کمتر از حد استاندارد باشد.
 • قهوه اور (Over)

قهوه اور (Over-extracted-coffee) زمانی اتفاق می افتد، که قهوه بیشتر از حد استاندارد عصاره گیری شده باشد. این نوع قهوه دارای طعمی تلخ و گس است، که شما بعد از نوشیدن آن دهانتان خشک می شود. ماندگاری آن طولانی است و کرمای به دست آمده از این نوع قهوه به صورت سوخته می باشد.

دلایل اور شدن قهوه چیست؟

 • ریز بودن درجه آسیاب قهوه از حد استاندارد
 • زمان عصاره گیری از قهوه بیشتر از حد استاندارد باشد.
 • درجه آب از حد استاندارد خود بیشتر باشد.
 • مقدار قهوه مصرفی بیشتر از حد استاندارد باشد.

عوامل تاثیر گذار در عصاره گیری قهوه

در سطر زیر به عواملی که در عصاره گیری قهوه تاثیر گذار است، اشاره شده که شامل:

 • اندازه پودر قهوه آسیاب شده

یکی از عوامل تاثیر گذار در عصاره گیری قهوه، اندازه پودر قهوه آسیاب شده می باشد. هر چقدر، که قهوه با درجه آسیاب ریز پودر شده باشد، نسبت به قهوه ای که با درجه آسیاب درشت پودر شده باشد، سریع تر عصاره گیری می شود. اگر ذرات قهوه آسیاب شده، بیش از حد استاندارد درشت باشد، قهوه ای رقیق و سبک به دست می آید. به خاطر اینکه ترکیبات آن به صورت کامل عصاره گیری نمی شوند.

 • درجه آب

دومین عامل تاثیر گذار، در عصاره گیری قهوه درجه آب می باشد. هر چه قدر درجه حرارت آب بالاتر باشد، عصاره گیری سریع تر و هر چه درجه حرارت آب پایین تر باشد، عصاره گیری طولانی تر می باشد. درجه حرارت استاندارد آب برای عصاره گیری و دم آوری قهوه، باید 91 الی 96 درجه سانتی گراد باشد.

 • Tds آب

Tds به مجموع مواد آلی، غیر آلی و معدنی محلول در آب گفته می شود. بهتر است بدانید، که میزان آن در آب بر طعم قهوه تاثیر مستقیمی دارد. اگر میزان آن در آب صفر باشد، قهوه کاملا بی مزه می شود و اگر tds آب بالا باشد، قهوه زودتر از حد استاندارد عصاره گیری می شود و طعم تلخی می گیرد.

 • روش دم آوری

بهتر است بدانید، اگر دم آوری قهوه در مدت زمان کوتاه تری انجام شود، قهوه اسیدیته تر و اگر دم آوری طولانی تر باشد، طعمی تلخ تر خواهد داشت. هر چه میزان درجه آسیاب قهوه ریزتر باشد و میزان سطح آن بیشتر از حجمش باشد عصاره گیری در زمان کمتری انجام می شود. زمان دم آوری قهوه اسپرسو باید بین 20 تا 30 ثانیه باشد، اگر بیشتر یا کمتر از این زمان باشد به قهوه آندر یا اور تبدیل می شود.

تفاوت بین قهوه و اسپرسو
بیشتر بخوانید

دستگاه های مورد استفاده برای عصاره گیری قهوه

شما می توانید برای عصاره گیری قهوه از دستگاه های ابتدایی، مانند قهوه جوش استفاده کنید و یا از وسایل پیشرفته مانند: دستگاه قهوه ساز و دستگاه اسپرسوساز استفاده کنید.

نتیجه گیری

در بالا تمامی نکات در مورد تهیه قهوه اسپرسو به شما گفته شده است، که شما می توانید با رعایت کردن آن ها از به دست آوردن قهوه آندر (Under) و اور (Over) جلوگیری کنید. همچنین لازم به ذکر است، شما برای تهیه قهوه با کیفیت باید به نوع برند قهوه، قدرت و کیفیت دستگاه مورد استفاده نیز توجه داشته باشید. می توانید برای خرید یک دستگاه اسپرسوساز خوب و انواع قهوه با رست و مارک های باکیفیت به سایت قهوه آریا مراجعه کنید و به صورت اینترنتی سفارش خود را ثبت کنید، تا در سریعترن زمان ممکن برای شما ارسال شود.

 

لطفا امتیاز دهید...

1 نظر در “قهوه آندر (Under) و اور (Over)

 1. علی شریفی گفت:

  طرز دم کردن قهوه به 30 روش مختلف: از قهوه ترک تا فرانسه و اسپرسر و غیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.