مقالات

قهوه کورتادو چیست؟

قهوه کورتادو

قهوه کورتادو چیست؟

کورتادو نوعی قهوه اسپرسو با مقداری میکروفوم شیر است. میکروفوم شیر یک لایه شیر بخار پز شده با شیر کامل است که روی سطح انواع قهوه ریخته می‌شود. این نوشیدنی که منشا آن اسپانیاست، در کافه‌های سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. قهوه کورتادو شباهت‌هایی با فلت وایت و ماکیاتو دارد، بنابراین درک این تفاوت‌های ظریف و ساده می‌تواند به شما در هنگام سفارش دادن آن کمک کند. میکروفوم شیر به طور یکپارچه با اسپرسو ترکیب می شود و یک ترکیب صاف ایجاد می کند که از هم جدا نمی شوند. در این مقاله به بررسی قهوه کورتادو می‌پردازیم. با آریا کافه همراه باشید.

آریا کافه، وبسایت خرید انواع قهوه بصورت حضوری و آنلاین بوده که شما می‌توانید با اطمینان قهوه‌های مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

منشاء و پیشینه کورتادو

در این قسمت به ریشه های کورتادو، این نوشیدنی قهوه محبوب بپردازیم. برخلاف بسیاری از نوشیدنی‌های قهوه، کورتادو ریشه در فرهنگ اسپانیایی دارد، زیرا نام آن از کلمه اسپانیایی cortar به معنای «بریدن» گرفته شده است. این نام نشان دهنده روشی است که در آن میکروفوم شیر طعم قوی اسپرسو را کم می کند و طعمی خاص، منحصر به فرد و متعادل را ایجاد می کند. کورتادو قبل از اینکه در سایر نقاط جهان محبوب شود، در منطقه باسک اسپانیا سرچشمه گرفت.

چیزی که کورتادو را از سایر مخلوط‌های اسپرسو و شیر متمایز می‌کند، کف میکروفوم شیر آن است، که منجر به بافت نرم‌تر و طعم لطیف شیر می‌شود که به جای اینکه بر طعم اسپرسو غلبه کند، مکمل آن خواهد بود.

مقالات مرتبط: معرفی انواع قهوه

قهوه کورتادو چگونه تهیه می شود؟

فرآیند ساخت کورتادو ساده و در عین حال بسیار مهم است. این شامل ترکیب مساوی اسپرسو و میکروفوم شیر برای رسیدن به نسبت تقریبا مساوی است. با این حال، دستیابی به قوام شیر ایده‌آل بسیار مهم و کمی پیچیده است، زیرا می‌تواند بر روی طعم قهوه تأثیر زیادی گذاشته یا اسیدیته دانه‌ها را کم و زیاد کند. برخلاف قهوه‌های سنتی ایتالیایی، کورتادو دارای میکروفوم شیر با حداقل کف است که آن را از سایر نوشیدنی‌های معمولی مبتنی بر اسپرسو متمایز می‌کند. کورتادو معمولاً در یک فنجان شیشه‌ای یا فلزی سرو می‌شود که در عین سادگی، طغم بسیار مطبوعی خواهد داشت.

برای تهیه کورتادو خود به یک دستگاه اسپرسوساز و شیر دلخواه خود نیاز دارید. در آن صورت کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

  •  دانه های اسپرسو را آسیاب کنید وبا دستگاه اسپرسوساز خود دو شات اسپرسو دم کنید.
  • شیر انتخابی خود را بخارپز کنید، شیر کامل با خامه معمولاً بهترین نتیجه را بهمراه خواهد داشت.
  • میکروفوم شیر را با نسبت مساوی از هر کدام و به آرامی روی اسپرسو بریزید
بیشتر بخوانید  دی کف یا قهوه بدون کافئین

برخلاف سایر قهوه های شیری، شیر موجود در کورتادو عمدتاً برای ملایم کردن اسیدیته اسپرسو یا برای شیرین کردن اسپرسوی تلخ و قوی استفاده می شود. جالب است بدانید در برخی کافه‌های سنتی ممکن است این امکان را داشته باشید که دمای شیر را بطور دلخواه انتخاب کنید

جهت سرو نهایی، کورتادو آماده شده را در یک فنجان قهوه کوچک بریزید. اگر حس هنری‌تان گل کرد می‌توانید آثار هنری منحصربفردی را بر روی شیر ایجاد کنید. کورتادوی شما آماده نوش جان کردن است!

 

ویژگی های متمایز کورتادو در مقایسه با سایر نوشیدنی های محبوب قهوه

در دنیای قهوه، توجه به این نکته مهم است که ترکیب و اندازه نوشیدنی های مبتنی بر شیر می تواند به طور قابل توجهی از یک کافه به کافه دیگر متفاوت باشد. درمورد قهوه کورتادو هم همینطور است، در حالی که بطور عرف یک مقدار مشخصی از ترمیزان ترکیب شیر وجود دارد، اما واقعیت این است که کورتادو در یک کافه ممکن است متفاوت از کافه دیگر تهیه شود.

برخی کافه ها تمایل دارند از مقادیر بیشتری شیر استفاده کنند و نوشیدنی‌ها را در فنجان‌های بزرگ‌تر سرو کنند. این کار باعث می‌شود مشتریان شگفت زده شوند. حالت برعکس نیز وجود دارد، چرا که بطور سنتی، کورتادو یک نوشیدنی قهوه کوچک است، لذا ممکن است برای کسانی که به دنبال حجم بیشتری از قهوه هستند کمی ناراحت کننده باشد.

با نسبت مساوی بین ترکیب اسپرسو و شیر، می‌توان گفت کورتادو بین فلت وایت و ماکیاتو قرار می گیرد. در ادامه به مقایسه میزان ترکیبات هرکدام از این موارد خواهیم پرداخت

مقایسه قهوه کورتادو و دیگر قهوه ها

مقایسه کورتادو و فلت وایت

تمایز اولیه بین کورتادو و فلت وایت به نسبت شیر به اسپرسو، بافت و ظاهر آنها مربوط می شود. در ادامه هر کدام از این موارد را توضیح خواهی داد:

  • نسبت قهوه به شیر: یک کورتادو از نسبت تقریبا مساوی اسپرسو به میکروفوم شیر تشکیل شده است، در حالی که فلت وایت معمولاً از یک به دو و یا حتی یک به سه میکروفوم شیر به اسپرسو استفاده می کند(میزان اسپرسو آن کمتر است). این باعث می‌شود که کورتادو به دلیل داشتن مقادیر مساوی از اسپرسو و شیر بخار پز، طعم قوی‌تری به قهوه بدهد.
  • بافت: کورتادوها بافت صافی دارند، در حالی که فلت وایت بافتی مخملی دارند.
  • ظاهر: میکروفوم شیر در فلت وایت برای ایجاد هنر لاته مینیمالیستی مساعدتر است در حالی که ایجاد طرح های هنری در کورتادو کمتر رایج هستند.
  •  مشخصات طعم: کورتادو و فلت وایت هر دو طعم قهوه ای قوی دارند، اگرچه کورتادو به دلیل داشتن قسمت های مساوی از اسپرسو و شیر بخار پز، قوی تر و برجسته تر است.
بیشتر بخوانید  آیا قهوه چربی سوز است؟

مقایسه کورتادو و ماکیاتو

تفاوت بین کورتادو و ماکیاتو عمدتاً حول نسبت قهوه به شیر، ویژگی‌های طعم و پس‌زمینه‌های فرهنگی آن‌ها متمرکز است.

  • نسبت قهوه به شیر: یک ماکیاتو دارای یک شات اسپرسو است که روی آن مقدار کمی شیر کف کرده است و نوشیدنی قوی تر و کمتر شیری را ایجاد می کند. در مقابل، کورتادو از قسمت‌های مساوی اسپرسو و شیر بخار پز تشکیل شده است که در نتیجه یک قهوه‌ ی نرم‌تر و خامه‌ای می‌شود. نسبت قهوه به شیر ماکیاتو بالاتر است و در نتیجه طعم قهوه قوی تر و شدیدتر می شود.
  •  مشخصات طعم: کورتادو ترکیبی هماهنگ از طعم اسپرسو و شیر را ارائه می‌کند، و آن را به انتخابی محبوب برای کسانی تبدیل می‌کند که از یک تجربه متفاوت قهوه لذت می‌برند. در مقابل، ماکیاتو بر طعم قوی اسپرسو تأکید دارد و آن را به انتخابی قوی برای کسانی تبدیل می‌کند که طعم تند قهوه را ترجیح می‌دهند.
  • رنگ و ظاهر: ماکیاتوها رنگ تیره‌تری دارند و معمولاً با کفی تزئین می‌شوند، در حالی که کورتادوها رنگ قهوه‌ای روشن و لایه‌ای از فوم مشخص در بالا دارند.

خلاصه

امیدواریم از این معرفی سریع کورتادو چیزهای مفیدی یاد گرفته باشید و دستور پخت کورتادو ما را امتحان کنید. کورتادو یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای افراد مبتدی است که برای کامل کردن آن نیازی به تکنیک‌های خاص یا سال‌ها تمرین ندارد. همچنین یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای کسانی است که به دنبال افزایش سریع انرژی هستند که دوست ندارند اسپرسو را مستقیم بنوشند. از آنجایی که کورتادو از مقادیر مساوی اسپرسو و شیر تشکیل شده است، بدون اینکه به اندازه اسپرسوی مستقیم قوی و غلیظ باشد، کافئین قوی نیز دارد.

4.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *