مقالات

فواید قهوه موکا

فواید قهوه ماکا

فواید قهوه موکا

مطالعات علمی نشان می دهد که موکا علاوه بر خاصیت تقویت کننده انرژی، ممکن است در سلامت هورمونی و جنسی نقش داشته باشد. با افزایش میل جنسی وباروری بهتر در مردانی که اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنند و مدیریت علائم یائسگی در زنان مرتبط است. همچنین مصرف قهوه موکا با فواید سلامتی مختلفی مرتبط است و باعث بهبود عملکرد فیزیکی، خواب و هضم غذا می شود. در این مقاله به دنیای قهوه موکا پرداخته و مزایای بالقوه و مرتبط با قهوه موکا را بررسی خواهیم کرد.

 

قهوه موکا چیست؟

قهوه موکا یک جایگزین بدون کافئین است که عمدتاً از پودر ریشه موکا ساخته می شود که به نام جینسنگ آند یا پرو شناخته می شود. اگر به دنبال تغییر در برنامه صبحگاهی خود هستید یا به فکر جایگزینی برای قهوه هستید، قهوه موکا یک انتخاب عالی است.

در حالی که معمولاً قهوه آسیاب شده در قهوه موکا وجود ندارد، آماده سازی آن شبیه دانه های قهوه است و در نتیجه طعمی مشابه قهوه با کیفیت بالا ایجاد می کند. این باعث می شود آن را به گزینه ای ایده آل برای کسانی که به عصبانیت های ناشی از کافئین حساس هستند تبدیل کند.

طعم طبیعی موکا خاکی، آجیلی، کمی شیرین و گیاهی است، اما بسیاری از علاقه مندان آن را با افزودنی هایی مانند زردچوبه آسیاب شده، پودر کاکائو خام، پودر موکا، پودر مورینگا یا حتی فلفل کاین تقویت می کنند. برخی از تغییرات ممکن است شامل قهوه آسیاب شده برای پذیرایی از دوستداران پرشور قهوه باشد.
جهت توضیحات بیشتر میتوانید به … مراجعه کنید

پودر موکا چیست؟

پودر موکا که منشا آن پرو و بولیوی است، یک مکمل غذایی مشتق شده از ریشه گیاه موکا است که به نام جینسنگ پرو نیز شناخته می شود و بخشی از خانواده Brassicaceae است که شامل کلم پیچ، کلم و کلم بروکلی است.

مهمتر از همه، موکا آداپتوژن است، به این معنی که در دوزهای کوچک غیر سمی است و توانایی بدن را برای مدیریت استرس افزایش می دهد و آن را به تعادل مطلوب باز می گرداند. این کیفیت سازگاری از طریق تنظیم سطح کورتیزول، کاهش استرس، بی قراری و خستگی حاصل می شود.

قهوه موکا فراتر از حد انتظار تکامل یافته است و خود را به عنوان یک منبع معطر و نیروبخش در میان نوشیدنی های بدون کافئین تثبیت کرده است. مزایای سلامتی بالقوه، آن را به یک مکمل غذایی برجسته برای افزایش انرژی تبدیل می کند.

برای کسانی که میخواهند صبح خود را با انرژی آغاز کنند، قهوه موکا به عنوان انتخاب ایده‌آل ظاهر می‌شود.

 

لینک مفید: قیمت پودر قهوه فوری

فواید قهوه موکا

در این قسمت 10 مزیت احتمالی ریشه موکا برای سلامتی مورد بحث قرار خواهد گرفت

بیشتر بخوانید  طرز تهیه کافه لته

افزایش میل جنسی

شناخته شده ترین مزیت ریشه موکا پتانسیل آن برای افزایش میل جنسی است. شواهد علمی برای تایید این ادعا وجود دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه قدیمی در سال 2002 نشان داد که مردانی که 1.5 یا 3 گرم موکا در روز مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده‌اند، میل جنسی بیشتری دارند.

کاهش اختلال نعوظ

ریشه موکا همچنین می تواند مزایایی برای افراد مبتلا به اختلال نعوظ (ED) داشته باشد. یک مطالعه کوچک در سال 2009 به تأثیر مصرف 2.4 گرم ریشه موکا در روز به مدت 12 هفته بر درک شرکت کنندگان از سلامت عمومی و جنسی آنها پرداخت.

افزایش انرژی و استقامت

برخی از ورزشکاران و بدنسازان از ریشه موکا به عنوان مکمل برای افزایش انرژی و عملکرد استفاده می کنند. برخی شواهد برای تأیید این موضوع وجود دارد. از جمله یک مطالعه آزمایشی در سال 2009 نشان داد که استفاده از عصاره موکا به مدت 14 روز باعث بهبود عملکرد دوچرخه‌سواران مرد در یک آزمایش زمان 40 کیلومتری شد.

افزایش باروری

یکی دیگر از کاربردهای گسترده ریشه موکا برای افزایش باروری به ویژه در مردان است. یک منبع معتبر در سال 2016 شواهدی پیدا کرد که نشان می‌دهد ریشه موکا ممکن است کیفیت منی را در مردان بارور و نابارور افزایش دهد.

بهبود خلق و خو

موکا حاوی فلاونوئیدهایی است که تصور می شود خلق و خو را بهبود می بخشد و اضطراب را کاهش می دهد. یک مطالعه روی 14 زن یائسه نشان داد که موکا ممکن است احساس اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.همچنین، موکا می تواند علائم افسردگی را در زنان یائسه چینی کاهش دهد.

کاهش فشار خون

این امکان وجود دارد که ریشه موکا نیز به بهبود فشار خون کمک کند. همان مطالعه سال 2015 همچنین نشان داد که 3.3 گرم موکا در روز به مدت 12 هفته باعث کاهش فشار خون در زنان یائسه چینی می شود.

کاهش آسیب خورشید

یک مطالعه قدیمی‌تر منبع معتبر در یک مدل حیوانی نشان داد که موکا ممکن است به محافظت از پوست در برابر اشعه‌های UV کمک کند. مطالعه حیوانی دیگری در سال 2011 نشان داد که عصاره برگ های موکا ممکن است به جلوگیری از تشکیل سلول های آفتاب سوختگی کمک کند.

مبارزه با رادیکال های آزاد

ریشه موکا همچنین آنتی اکسیدان های طبیعی مانند گلوتاتیون و سوپراکسید دیسموتاز را در بدن تقویت می کند. آنتی اکسیدان ها به مبارزه با رادیکال های آزاد که می توانند به سلول های بدن آسیب برسانند، کمک می کنند. برخی افراد بر این باورند که آنتی اکسیدان ها می توانند به پیشگیری از برخی بیماری ها از جمله بیماری قلبی و سرطان کمک کنند.

کاهش علائم یائسگی

برخی از طرفداران ریشه موکا معتقدند که ممکن است به تعادل سطح هورمون استروژن کمک کند. در دوران پیش از یائسگی، مرحله قبل از رسیدن زن به یائسگی، سطح استروژن در نوسان است و علائم مختلفی ایجاد می کند. یک مطالعه منبع مطمئن نشان داد که زنان یائسه ای که روزانه دو قرص حاوی موکا مصرف می کردند، علائم کاهش یافته ای مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه را تجربه کردند.

بیشتر بخوانید  قهوه قطره‌ای یا دریپ کافه چیست؟ بخش دوم

بهبود یادگیری و حافظه

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد موکا می تواند یادگیری و حافظه را بهبود بخشد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که موکا می تواند حافظه را در موش ها بهبود بخشد. همچنین موکا ممکن است مزایایی برای یادگیری و عملکرد حافظه داشته باشد. محققان پیشنهاد کردند که می تواند در درمان شرایطی که بر این فرآیندها تأثیر می گذارد، مانند بیماری آلزایمر، مفید باشد.

برای بهره مندی از مزایای سلامتی مثبت، پزشکان مصرف روزانه 3 تا 3.5 گرم مکمل گیاهی موکا را توصیه می کنند که نتایج قابل توجهی در طی 6 تا 12 هفته انتظار می رود.

لینک مرتبط: نکات مهم هنگام خرید آسیاب قهوه

خلاصه

کاوش در فواید قهوه موکا مرتبط با سلامتی، نتایج جالبی را نشان داده است. بر اساس گزارش های معتبر، پودر موکا عنوان منبعی قوی برای افزایش انرژی ظاهر می شود. تحقیقات علمی در مورد پودر ریشه موکا و قهوه غنی شده با موکا نتایج امیدوار کننده ای را در حمایت از عملکرد طبیعی هورمونی نشان می دهد. این تعادل هورمونی، همانطور که تحقیقات نشان می دهد، نه تنها پتانسیل افزایش کیفیت خواب را دارد، بلکه به کاهش سطح اضطراب کمک می کند و بهزیستی روانی کلی را ارتقا می دهد. همچنین تاثیر درمانی پودر موکا به زنان یائسه نیز می رسد، که بهبود قابل توجهی در علائمی مانند گرگرفتگی و نوسانات خلقی را گزارش کرده اند. همچنین سلامت باروری مردان است و بهبود  میل جنسی مردان از جمله نتایج این تحقیقات است

 

نهایتا باید توجه داشت اگرچه موکا دارای فواید ادعایی زیادی است، اما بسیاری از متخصصان تغذیه تاکید می‌کنند که موکا درمان همه چیز نیست. برای هر یک از اهداف سلامتی که موکا از آنها حمایت می کند (از جمله احساس استرس کمتر و انرژی بیشتر) مهم است که رژیم غذایی و عوامل سبک زندگی را به طور کلی در نظر بگیرید و موکا را به عنوان یک راه حل سریع تلقی نکنید. بلکه آن را یکی از ابزارهای جعبه ابزار سلامتی خود در نظر بگیرید.

 

در پایان اگر فردی علاقه مند به امتحان ریشه موکا باشید، می تواند انواع قهوه موکا را  در فروشگاه قهوه آریا، فروشگاه اینترنتی قهوه و نسکافه،  جستجو کرده و قهوه مورد نطر خود را بصورت آنلاین سفارش دهید

مطالعه بیشتر: خرید قهوه ترک اصل

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *