طرز تهیه انواع قهوه, مقالات

طرز تهیه قهوه کلد برو

طرز تهیه قهوه کلد برو

طرز تهیه قهوه کلد برو

طرز تهیه قهوه کلد برو چگونه است؟ کلد برو (Cold Brew) یا قهوه سرد دم یکی از نوشیدنی های محبوب جهانی می ‌باشد، که بسیاری از مردم عاشق آن هستند. این نوشیدنی جذابی است، که برای دم آوری آن نیاز به وسایل و تجهیزات خیلی خاصی نداریم و شما فقط با استفاده از ظرفی درب دار می توانید کلد برو را دم آوری کنید.

قهوه کلد برو با درجه آسیاب قهوه Coarse یا درشت پودر می‌شود. این قهوه بیش از 12 ساعت داخل محفظه و یا ظرفی همراه با آب مانده و یا به صورت قطره ای آب از آن خارج می‌شود تا بتواند تمامی‌ عصاره قهوه را از آن خارج کند. کلد برو یکی از قهوه های محبوب در ایران می‌باشد و شما هر کجا که باشید می‌توانید این قهوه سرد را میل کنید. این قهوه در فصل های گرم می‌تواند به شما لذتی بیشتر از اسپرسو را هدیه کند. در این مقاله به معرفی و طرز تهیه قهوه کلدبرو به صورت کامل می پردازیم، پس همراه قهوه آریا باشید.

مواد و  وسایل مورد نیاز

  • فنجان دانه قهوه (113 گرم)
  • 4 فنجان آب (907 گرم)
  • آسیاب قهوه یا ادویه
  • ظرف شیشه‌ای، سرامیکی یا پلاستیکی
  • صاف کننده کوچک
  • پارچه گونی یا پنبه ای (برای صاف کردن نوشیدنی)
  • بطری یا پارچ، برای ذخیره سازی قهوه کلد برو

طرز تهیه قهوه کلد برو یا سرد دم

همین که چند بار این کار را انجام دهید، در ذهن شما ثبت می شود. دستور تهیه قهوه کلد برو به ترتیب زیر می باشد:

مرحله اول

دانه های قهوه خود را با اندازه متوسط رو به درشت آسیاب کنید. قهوه آسیاب شده نباید بیش از حد ریز باشد، چون در غیر این صورت از فیلترهای مورد استفاده شما برای جدا کردن قهوه از آب عبور می کند و همینطور به علت عصاره گیری طعم قهوه تلخ می شود.

مرحله دوم

دانه های قهوه آسیاب شده یا همان سابه قهوه را به همراه چهار فنجان آب تصفیه شده سرد را به یک شیشه دهانه گشاد یا ظرف شیشه ای درب دار اضافه کنید. اینکه چه نسبتی استفاده کنید به ذائقه شما بستگی دارد، اما می توان با نسبت ۷ یا ۸ واحد آب و ۱ واحد قهوه شروع کرد. البته اگر می خواهید کنسانتره غلیظ درست کنید، تا بعدا آن را با آب رقیق کنید، این نسبت را دو برابر کنید (یعنی ۴ واحد آب و ۱ واحد قهوه).

مرحله سوم

این قهوه را به مدت 12-15 ساعت (تا 24 ساعت هم توصیه شده است) باید بخیسانید، تا حسابی عصاره گیری شود. قهوه و آب را به آرامی هم بزنید تا تمام ذرات قهوه خیس شوند. در نظر داشته باشید، که خیساندن قهوه زمان بر است و باید این مدت زمان حتما سپری شود تا عصاره گیری قهوه صورت گیرد. درب ظرف حاوی آب و قهوه را ببندید و در یخچال قرار دهید.

معرفی قهوه ساز کلور
بیشتر بخوانید

مرحله چهارم

بعد از 12 الی 15 ساعت قهوه را خیلی آرام با یک الک یا صافی ریز یا کیسه ای که برای صاف کردن شیرهای گیاهی استفاده می شود، صاف کنید. از فشار دادن قهوه برای تسریع در صاف کردن خودداری کنید.

مرحله پنجم

کنسانتره عصاره گیری شده و صاف شده را در یک ظرف شیشه ای دهانه گشاد تمیز ( یا شیشه مخصوص قهوه کلد برو) یا ظرف دیگری ریخته و در یخچال قرار دهید. از قهوه دم کرده سرد خود با اضافه کردن یخ، شیر یا خامه لذت ببرید.

کافئین کلد برو چقدر است؟

کافئین یکی از پارامتر های مهم در بررسی و مقایسه قهوه ها با یکدیگر می باشد. قهوه های روبوستا کافئین خیلی بالاتری نسبت به گونه ی عربیکا دارند وعمدتا با روش اسپرسو عصاره گیری می شوند. کلد برو به دلیل مدت زمان بالای تماس آب و قهوه با یکدیگر کافئین زیادی از قهوه آزاد می کند و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از گونه های عربیکا استفاده کنید. میزان مصرف قهوه کلد برو در روز حدودا 150 میلی لیتر برای هر فرد می باشد. بیش از این مقداربرای هر فردی احتمال اور کافئین شدن وجود دارد. پس در مصرف قهوه کلد برو احیاط کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

تفاوت کلدبرو و سایر قهوه ها

تفاوت کلد برو با سایر قهوه‌ها در نحوه آماده سازی آن است. برای سایر قهوه ها، از جمله اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک، ما از آب داغ استفاده می کنیم. یعنی همه آن ها در ویژگی اصلی آب داغ با هم شباهت دارند، اما در کلد برو از آب سرد استفاده می شود. ما در کلدبرو به کمک زمان زیادی که به آن می دهیم، به ذرات قهوه فرصت داده می شود تا در آرامش با آب ترکیب شده و عطر و طعم بهتری نسبت به سایر قهوه ها ایجاد کنند. دلیل اصلی استفاده از آب داغ، تهیه سریعتر قهوه است، اما ممکن است در این فرآیند مقداری از کیفیت و عطر قهوه کاسته شود. در کلد برو شما با طعم و عطر حقیقی قهوه روبرو می شوید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *