طرز تهیه انواع قهوه, مقالات

طرز تهیه قهوه فرانسه

طرز تهیه قهوه فرانسه

قهوه فرانسوی چیست؟

در این مقاله به طور مفصل به طرز تهیه قهوه فرانسه می پردازیم. قبل از این بهتر است با قهوه فرانسه آشنا شوید. اینکه قهوه فرانسه چیست و تاریخچه آن به چه زمان برمی گردد. صرف نظر از اینکه در مورد طعم و مزه آن چه فکری می کنید، قهوه فرانسوی نام یک نوع قهوه خاص نیست و فقط فرهنگ آماده کردن قهوه است که فرانسوی ها به شیوه ای واقعا منحصر به فرد و خاص بر آن مسلط شده اند. بسیاری از علاقه مندان به قهوه، قهوه فرانسوی را کمی تلخ می دانند که از دانه های معمولی تهیه می شود. لطفا برای خرید قهوه به فروشگاه قهوه آریا مراجعه فرمایید.

قهوه در فرانسه

امروزه در زمان صبحانه، فرانسوی ها از قهوه دم کرده خود با کروسانت، باگت یا تارتین تازه پخته شده لذت می برند.

تاریخچه قهوه فرانسوی

قهوه فرانسوی و تاریخچه آن به چه زمانی بر می گردد، قهوه تقریباً هزار سال قبل از رسیدن به فرانسه وجود داشت. توسط یک بازرگان ونیزی در اوایل قرن هفدهم به اروپا معرفی و وارد فرانسه شد، سپس در کل پاریس رواج و توسعه پیدا کرد، به طوری که در تمام اقشار مختلف جامعه گسترش یافت. به این ترتیب قهوه خانه هایی در کل شهر شروع به فعالیت کردند و شخصیت های تاثیرگذار (بازیگران، نویسندگان، شاعران، متفکران و شخصیت‌های سیاسی در طول تاریخ فرانسه) را به خود جلب کردند. قهوه به پادشاه نوشیدنی ها در پاریس تبدیل شد و هنوز هم مورد علاقه آن ها است.

قهوه فرانسه و تاریخچه آن به اولین قهوه خانه در ونیز سال 1645، در انگلستان در سال 1650 و در فرانسه سال 1671 ابر می گردد و در سال 1644 به بندر مارسی رسید. کلمه فرانسوی قهوه “کافه” است. فرانسه تجارت قهوه را راه اندازی کرد و به توسعه کشت قهوه در سراسر جهان کمک کرد. یک واقعیت کمتر شناخته شده این است که اکتشافات متعددی نیز در فرانسه انجام شده است که با فرآیندهای تصفیه و ماشین هایی مرتبط است که امروزه ما را قادر می سازد بهترین عطرهای آن را استخراج کنیم. بعدها کشورهای زیادی در کشف، واردات و صادرات این نوشیدنی فوق العاده مشارکت داشتند.

طرز تهیه قهوه فرانسه

قهوه فرانسه نام نوع خاصی از قهوه نیست، فقط طرز تهیه قهوه فرانسه کمی متفاوت است. در این مقاله به طور مفصل، طرز تهیه قهوه فرانسه را توضیح می دهیم، در ادامه همراه با ما باشید. قهوه فرانسه به دلیل کافئین کمی که دارد یکی از پرطرفدارترین قهوه ها در کل دنیا می باشد که به آن Drip Coffee می گویند. این قهوه اصلا غلیظ نیست و به صورت رقیق می باشد. در گذشته و قبل از به وجود آمدن روش تهیه قهوه فرانسه با دستگاه فرنچ پرس، مقداری قهوه در فنجان می ریختند، به آن آب داغ اضافه می کردند. پس از گذشت چند دقیقه قهوه را میل می کردند. در سال 1710 با استفاده از دستگاه جدیدی به نام فرنچ پرس قهوه خود را آماده می کردند که این روش به سرعت مرسوم شد. قهوه فرانسه را در کشور های دیگر به عنوان قهوه فیلتری و یا چکه ای نیز می شناسند. این قهوه محبوبیت خود را دارد، اما برای یک روز کاری و خسته کننده بیشتر اسپرسو را ترجیح می دهند.

وقتی صحبت از تهیه قهوه فرانسه می شود، به یاد دستگاه فرنچ پرس می افتید، چیزی که شما نیاز دارید: دانه های آسیاب شده قهوه که، فرنچ پرس به دانه های یکنواخت و درشت آسیاب شده نیاز دارد. دانه های کوچکتر (مانند دانه هایی که اغلب از قبل آسیاب می شوند) از فیلتر عبور کرده و در قهوه شما رسوب ایجاد می کنند. پیشنهاد می کنیم که قهوه را خودتان آسیاب کنید و از پودر قهوه آسیاب شده آماده استفاده نشود.

مراحل تهیه قهوه فرانسوی

برای آشنایی با طرز تهیه قهوه فرانسه با ما همراه باشید. 1 تا 8 فنجان قهوه فرانسه کاملا با یکدیگر متفاوت هستند، پس به ترتیب زیر عمل کنید تا یک قهوه فرانسه فوق العاده میل کنید:

 • 1 فنجان آب (8 اونس) – 2 قاشق غذاخوری دانه قهوه (14 گرم)
 • 2 فنجان آب (16 اونس) – ¼ فنجان دانه قهوه (28 گرم)
 • 4 فنجان آب (32 اونس) – 1/2 فنجان دانه قهوه (56 گرم)
 • 8 فنجان آب (64 اونس) – 1 فنجان دانه قهوه (112 گرم)

روش آماده کردن قهوه فرانسه اصلا سخت و پیچیده نیست، فقط کافیست کمی دقت داشته باشید. مراحل آماده سازی فرانسه به صورت زیر می باشد:

 • آب را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید، سپس بعد از جوش آمدن زیر آن را خاموش کنید تا کمی از دما بیفتد.
 • وقتی آب کمی حرارتش کمتر از نقطه جوش رسید، حدود (93 درجه) فرنچ پرس را بردارید و کمی از آب را داخل آن بریزید، بچرخانید و بیرون بریزید.
 • اگر قهوه شما به صورت دانه است، آن را به صورت کمی درشت آسیاب کنید.
 • و در مرحله آخر، به مقدار مناسب از پودر قهوه (به تعداد هر فنجان که می خواهید بنوشید حدود 15 تا 20 گرم) را درون فرنچ پرس بریزید که حدود 1 تا 2 قاشق غذا خوری می شود. به آن کمی آب داغ اضافه کنید تا قهوه خیس شود، بعد از گذشت 30 ثانیه دوباره آب داغ اضافه می کنیم تا جایی که فرنچ پرس پر شود. (البته اینقدری آب داغ اضافه نکنید که نتوان درب آن را بست مواظب این نکته باشید) اهرم صافی دار یا همان درب فرنچ پرس را که روی لیوان قرار دادید، 4 تا 5 دقیقه صبر کنید که دم بکشد و بعد از گذشت این مدت زمان به آرامی صافی را به سمت پایین فشار دهید، قهوه خود را در فنجان بریزید و سرو کنید.
طرز تهیه قهوه مکزیکی
بیشتر بخوانید

نکته: اگر حجم فرنچ پرس شما 300 میلی لیتر است، برای آماده سازی 2 فنجان قهوه فرانسه کاملا مناسب است. اگر شما می خواهید فقط یک فنجان آماده کنید آن را پر نکنید و فقط نصف آن را آب بریزید.

قهوه فرانسوی با شیر

Café au lait به معنای «قهوه با شیر» است و دقیقاً همان قهوه با شیر داغ است که به قهوه فرانسوی با شیر معروف می باشد. زادگاه آن در واقع در کشور فرانسه است و به زمانی برمی گردد که قهوه به یک نوشیدنی رایج در سراسر اروپا در حدود قرن هفدهم تبدیل شده بود. در اسپانیا، این نوشیدنی به عنوان کافه کان لچه شناخته می شود، و آلمانی ها آن را میلچکافه می نامند. بسیاری از مردم در آن زمان به دلیل تلخ بودن قهوه به طعم آن عادت نداشتند، همانطور که برخی از مردم امروزه نیز عادت ندارند. در آن زمان شیر به عنوان یک نوشیدنی صبحانه در هر کشور اروپایی رایج بود. بنابراین، قهوه و شیر را با یکدیگر مخلوط کردند تا تلخی آن کمتر شود.

مواد تهیه قهوه فرانسه با شیر

این نوشیدنی از یک قسمت قهوه دم کرده و یک قسمت از شیر بخارپز تهیه می شود. به طور معمول، کافه au lait، بر خلاف کاپوچینو یا لاته، به هیچ کفی روی آن نیاز ندارد، اما برخی از باریستاها با سنت بازی می کنند و مقداری به آن اضافه می کنند.

Cafe au Lait چیست؟

Café au lait نسخه ای از قهوه و شیر است که در زمان رواج قهوه در فرانسه متولد شد. این نوشیدنی در تمام کشورهای اروپایی و سایر کشورهایی که اروپایی ها مستعمره آنها هستند، رواج داشت، همچنین در Caffé latte در ایتالیا، café con leche در اسپانیا و آمریکای لاتین، kawa biała در لهستان، milchkaffee در آلمان، café con leite در پرتغال و برزیل و… همه در همان دهه ها متولد شدند. همه آنها به دلیل فرهنگی که دستور العمل ها را توسعه داده اند، تفاوت های جزئی دارند. Café au lait از قهوه ای استفاده می کند که از یک فرنچ پرس یا یک دستگاه فیلتردار تهیه می شود.

دستور العمل Cafe au Lait

با این گفته، حدس زدن دستور العمل اصلی یک کافه au lait ساده است. برای طرز تهیه قهوه فرانسه، حتما یک قهوه بو داده تیره و قوی داشته باشید و به طور سنتی باید برشته شود، بنابراین بسیار تیره است. این کار باعث می شود که با شیرینی شیر بخارپز تضاد خوبی داشته باشد. آن را با دستگاه قهوه ساز فیلتردار و یا فرنچ پرس دم کنید. نگران تلخ بودن آن نباشید، شیر این مشکل را کامل برطرف می کند. بعد از به دست آمدن قهوه، سپس به مقدار مساوی قهوه و شیر بخار پز شده را با هم در یک فنجان بریزید. اگر می خواهید به سنت فوق العاده احترام بگذارید، به جای فنجان از یک کاسه متوسط ​​استفاده کنید، مانند زمانی که در فرانسه انجام می شد. اگرچه امروزه فنجان در همه جا رایج تر است. پس از اتمام کار، قهوه و شیر را هم بزنید تا به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند. نوشیدنی به دست آمده باید دارای رنگ قهوه ای روشن باشد. در صورت تمایل می توانید کمی فوم شیر روی آن اضافه کنید، اما همانطور که گفتیم، در ابتدا بدون هیچ گونه مواد اضافه ای انجام می شود. همچنین می توانید شکر را نیز برای شیرین کردن به آن اضافه کنید. این نوشیدنی را حتما گرم سرو کنید.

قهوه ساز فرانسوی (فرنچ پرس)

این دستگاه از دهه 1850 وجود داشته است. طبق افسانه ها، اختراع آن در واقع یک حادثه بود. داستان از این قرار است که مردی فرانسوی در حال جوشیدن آب بود که متوجه شد فراموش کرده است قهوه را داخل آن بریزد. با این وجود تصمیم گرفت قهوه را به آب جوش اضافه کند. وقتی تفاله‌های قهوه به سمت بالا آمدند و روی آب شناور شدند، او از یک تکه صفحه فلزی و یک چوب برای فشار دادن قهوه به پایین استفاده کرد. در نتیجه به  بهترین قهوه ای که تا بحال نوشیده بودند تبدیل شد. اختراع قهوه ساز فرانسوی یا همان فرنچ پرس در واقع از ایتالیایی ها گرفته شده است، که با گذشت زمان، به تکامل خود ادامه داد. یک سیستم دم کردن دستی که در آن تفاله های قهوه به ته لیوان در آب داغ غوطه ور می شوند و به جدا شدن تفاله ها از مایع کمک می کند.

کافئین قهوه فرانسه

قهوه فرانسه چون به صورت دمی آماده می شود، کافئین کمی دارد و بسیار سبک است. تقریبا می توان گفت که یک فنجان کوچک قهوه اسپرسو سه برابر کافئین بیشتری نسبت به قهوه فرانسه دارد، اما چون اسپرسو را در فنجان های کوچک و فرانسه را در لیوان و یا فنجان های بزرگ سرو می کنند. تقریبا می توان گفت که کافئینشان برابر می شود. به دلیل سبک بودن این قهوه بیشتر آن را به عنوان وعده صبحانه میل می کنند، که یک انتخاب فوق العاده است.

نکته: کافئین موجود در قهوه به نوع و دانه های قهوه بستگی خواهد داشت. هر چقدر درصد روبوستای قهوه بیشتر باشد، کافئین آن نیز بیشتر و بالاتر است.

قهوه مناسب برای فرانسه

برای طرز تهیه قهوه فرانسه نکات زیر را بدانید. قهوه ای که برای دم کردن در روش فرانسه مناسب می باشد رست مدیوم است، (medium roasted) آسیاب آن باید به صورت کمی درشت و شن مانند باشد. اگر خیلی پودر شود (شبیه به قهوه ترک) برای دم آوری اصلا خوب نیست و باعث می شود که وقتی در فرنچ پرس می ریزیم و آب داغ به آن اضافه می کنیم، موقع گذاشتن درب آن که یک اهرم صافی دار است دانه های قهوه از لابه لای صافی خارج شوند.

چای یا قهوه؟
بیشتر بخوانید

روش سرو قهوه فرانسه

معمولی ترین روش سرو برای قهوه فرانسه به همان صورت دم کرده و ساده است، اما می توان هر طعم دهنده ای هم که می خواهید، از جمله: کاکائو، عسل، دارچین و… به آن اضافه کنید و نهایت لذت را از نوشیدن آن ببرید. علاوه بر دستگاه فرنچ پرس می توان قهوه فرانس را با قهوه ساز برقی هم آماده کرد.

 • قهوه فرانسه با کاکائو

کاکائو از فواید زیادی برخوردار است، از جمله کمک به جریان خون بهتر، همچنین عطر و طعم بی نظیری نیز دارد. علاوه بر این ها بهترین شیرین کننده نسبت به شکر می باشد.

 • قهوه فرانسه با شیر

ترکیب فرانسه با شیر، یک طعم و مزه خاص و بی نظیر دارد که می توان به عنوان یک میان وعده عالی از آن استفاده کرد. این نوشیدنی خوش مزه یک گزینه مناسب و خوب برای مهمانی ها و دوره همی ها برای پذیرایی محسوب می شود. روش تهیه آن بسیار ساده است، با دم آوری قهوه فرانسه آن را داخل فنجان مورد نظر می ریزیم و سپس شیر را گرم می کنیم و در فنجان دیگر می ریزیم هر دو فنجان را در کنار یکدیگر می گذاریم سپس برای نوشیدن آنها را به میزان دلخواه با هم مخلوط می کنیم.

 • قهوه فرانسه با عسل

یکی از روش های طرز تهیه قهوه فرانسه با عسل است. همه مردم از خواص عسل آگاه هستند، این خورنی جذاب و پرطرفدار طعم دهنده فوق العاده ای برای قهو فرانسه می باشد. معمولا آن را بجای شکر و برای شیرین کردن قهوه استفاده می کنند، که در کنار شیرین شدن طعم بی نظیری نیز به قهوه می دهدف همچنین از کالری بسیار کمتری نیز نسبت به شکر برخوردار است.

 • قهوه فرانسه با وانیل

وانیل از پر طرفدارترین طعم هایی است، که برای ترکیب با قهوه استفاده می کنند. در فنجان سرو قهوه خود، ابتدا سیروپ وانیل و یا شربت وانیل می ریزیم، سپس قهوه را روی آن اضافه می کنیم.

 • قهوه فرانسه با دارچین

یکی از روش های طرز تهیه قهوه فرانسه با دارچین است. معمولا اضافه کردن دارچین به قهوه را برای طعم دار کردن قهوه در صبح و هنگام صبحانه انجام می دهند. برای بهتر طعم دار کردن قهوه با دارچین، از چوب دارچین در هنگام دم کشیدن قهوه استفاده می شود. به این صورت که، تکه های چوب دارچین را داخل دستگاه فرنچ پرس همراه با قهوه مخلوط می کنند و می گذارند تا دم بکشد. با این کار طعم بی نظیر و خواص آن با قهوه به خوبی ترکییب می شود.

قهوه فرانسوی با شیر با انواع دستگاه قهوه ساز

قهوه فرانسه با شیر یک نوشیدنی بسیار آسان و ساده است که تغییرات و انواع زیادی دارد. متداول ترین روشی که استفاده می شود با دستگاه اسپرسوساز است، که جایگزینی قهوه با یک فرنچ پرس یا دستگاه فیلتر دار است. این کار کاملا اشتباه است و نوشیدنی متفاوتی درست می شود و از حالت اصلی قهوه فرانسه با شیر خارج می شود و به کافه لاته تبدیل می شود. نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو در ایتالیا قوی بوده و هستند و طبیعی است که نسخه قهوه با شیر که در ایتالیا محبوب ترین است با اسپرسو درست می شود. بنابراین، از نظر فنی کافه‌ای که با اسپرسو ساخته می‌شود، نسخه ایتالیایی آن است که کافه لاته نامیده می‌شود.

نوشیدنی های مشابه قهوه فرانسه با شیر

Café au lait یک نوشیدنی بسیار ساده است، بنابراین اغلب با نوشیدنی های مشابه، که در واقع انواعی از آن هستند، اشتباه گرفته می شود. کافه لاته صرفاً نوع ایتالیایی کافه au lait است، اغلب مردم آن را با لاته اشتباه می گیرند. تفاوت آنها فقط در نسبت قهوه و شیر است. به این صورت که شیر بخار پز لاته بسیار بیشتر از یک کافه او لایت است و فوم شیری که یک لاته دارد و یک کافه او لایت نباید داشته باشد. یکی دیگر از نوشیدنی‌هایی که معمولاً با کافه‌ au lait اشتباه گرفته می‌شود، ماکیاتو است. دو نوع از این نوشیدنی وجود دارد، اسپرسو ماکیاتو و لاته ماکیاتو. یک لاته ماکیاتو در عوض بیشتر شبیه au lait است اما تفاوت‌های مهمی دارد. اول، لاته ماکیاتو یک نوشیدنی مبتنی بر اسپرسو است، دوم اینکه در لاته ماکیاتو ترتیب ریختن قهوه و شیر اهمیت دارد. اسپرسو را باید به شیر بخار پز اضافه کرد و مانند یک au lait با هم نریزید. مورد سوم این است که یک لاته ماکیاتو مقداری کف شیر دارد، که در برخی au lait ها می تواند یک لایه ضخیم روی آن باشد.

سخن پایانی

هر نوشیدنی را که می خواهید تهیه کنید، می توانید با رعایت دستور العمل های گفته شده در خانه تهیه کنید و آن را در یک صبحانه سنتی فرانسوی با کروسانت یا با یک شکلات تلخ سرو کنید. به این ترتیب که 1 قسمت قهوه داغ داغ، که از قهوه برشته فرانسوی تهیه شده و 1 قسمت شیربخارپز شده آنها را به طورهم زمان در یک فنجان بزرگ بریزید. کف شیر را نگه دارید و اگر دوست داشتید با قاشق روی نوشیدنی بریزید.

لطفا امتیاز دهید...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.