مقالات

انواع آسیاب قهوه

انواع آسیاب قهوه

انواع آسیاب قهوه

برای درست کردن قهوه باید بعد از برشته شدن دانه های قهوه، آن ها را آسیاب کرد. تا روغن ها و گازهایی که به قهوه عطر و طعم خوبی می دهند، آزاد شوند. در این مقاله سعی داریم انواع آسیاب کردن قهوه را برای شما شرح دهیم. فروشگاه قهوه آریا، فروشگاه آنلاین خرید قهوه در 24 ساعت شبانه روز آماده ارائه خدمات باکیفیت به شما مشتریان عزیز می باشد.

تاریخچه آسیاب قهوه

آسیاب قبل از کشف قهوه، اختراع شده بود. یعنی توسط رومی ها 1350 سال پیش از میلاد مسیح اختراع شد. قبل از قهوه از آسیاب کردن برای ادویه و آرد استفاده می شد. آسیاب قهوه در اولین سال های کشف چیزی شبیه به هاون و از جنس چوب و سنگ بوده است.

بعد از آن، آسیاب دستی توسط ایرانی ها و ترک ها در قرن پانزدهم میلادی اختراع شد. (در مورد اختراع آن اختلاف نظر بین ایرانی ها و ترک ها وجود دارد) از این آسیاب دستی ابتدا برای آسیاب کردن ادویه جات استفاده می شد. با گذشت زمان ترک ها از آن برای آسیاب کردن قهوه استفاده کردند.

یک شخصی به اسم نیکلاس بوک (Nicholas Book) در سال 1665 میلادی آسیابی را طراحی کرد و آن را تولید کرد. این آسیاب در اروپا طرفداران زیادی پیدا کرد. با گذشت زمان وقتی صنعت الکتریسیته در جهان گسترش و پیشرفت پیدا کرد، آسیاب های برقی زیادی در جهان تولید شد و مورد استفاده مردم قرار گرفت.

آسیاب کردن قهوه

یکی از مهم ترین مراحل درست کردن و دم آوری یک قهوه خوب، نحوه آسیاب کردن دانه های قهوه می باشد. برای هر کدام از طعم ها و انواع نوشیدنی های قهوه اندازه آسیاب شدن دانه های قهوه متفاوت می باشد. همچنین بهتر است، که قهوه را کمی قبل تر از دم آوری آسیاب کنید. تا از کیفیت عطر و طعم قهوه کاسته نشود. در ادامه در مورد درجه آسیاب قهوه به صورت کامل صحبت شده است.

درجه آسیاب قهوه

درجه آسیاب قهوه

در سطر زیر به انواع درجه آسیاب قهوه و کاربرد آن به صورت کامل اشاره شده است، که شامل:

 • درجه آسیاب بسیار درشت (Extra Coarse Grind)

اگر دانه های قهوه شما بسیار درشت بود، یعنی از درشت ترین میزان درجه آسیاب قهوه استفاده شده است. از این درجه آسیاب برای تهیه قهوه با کلد برو (Cold Brew) استفاده می شود. که باعث می شود، قهوه شما عطر و طعم خوبی به خود بگیرد.

اطلاعات مفید: انواع روش های دم کردن قهوه

 • درجه آسیاب درشت (Coarse Grind)

از درجه آسیاب درشت برای تهیه قهوه با دستگاه های Percolator Coffee استفاده می شود. این دستگاه قهوه را در دما بالا دم می کند و آن را چندین بار می چرخاند. به همین دلیل ممکن است، که مزه آن کمی ترش باشد. همچنین یکی از مزیت های درست کردن قهوه با دانه های درشت با این دستگاه این است، که قهوه کمتر در ته فنجان ته نشین می شود.

 • درجه آسیاب متوسط درشت (Medium_Coarse Grind)

درجه آسیاب متوسط رو به درشت برای تهیه قهوه با دستگاه فرنچ پرس مورد استفاده قرار می گیرد. تهیه قهوه با این روش به دلیل آسان بودن و ارزان بودن دستگاه طرفداران زیادی دارد. اگر از پودر قهوه ریز برای فرنچ پرس استفاده کنید، این پودر از فیلتر خارج می شود. باعث می شود هنگام نوشیدن آن را در دهان خود حس کنید و قهوه طعم تلخ تری پیدا کند.

 • درجه آسیاب متوسط (Medium Grind)

بهترین درجه آسیاب برای تهیه قهوه با دستگاه قهوه ساز کمکس، متوسط و کمی درشت می باشد. این دستگاه یک فیلتر کاغذی ضخیم دارد. به همین خاطر نباید از پودر قهوه ریز استفاده کنید. زیرا باعث می شود، که فیلتر کاغذی مسدود شود و زمان دم آوری قهوه افزایش پیدا کند. با دستگاه قهوه ساز کمکس بهترین زمان برای دم آوری قهوه با آسیاب متوسط 3 تا 5 دقیقه می باشد. برای تهیه قهوه با پوراور هم باید از دانه های قهوه با آسیاب متوسط و کمی ریز استفاده کنید.

خواص کاپوچینو
بیشتر بخوانید

راهنمای نوع آسیاب قهوه برای دستگاه های مختلف

 • درجه آسیاب متوسط -نرم (Medium_ Fine Grind)

بهترین درجه آسیاب برای تهیه قهوه با قهوه ساز برقی چکه ای، متوسط می باشد. این دستگاه به دلیل راحتی و سرعت عمل بالا طرفداران زیادی دارد. فیلترهای قهوه ساز چکه ای به دو شکل مخروطی و تخت می باشند. برای تهیه قهوه با فیلترهای مخروطی از پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط و ریز استفاده کنید. همچنین برای تهیه قهوه با فیلترهای تخت از پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط باید استفاده کنید. شما می توانید از درجه آسیاب متوسط برای تهیه قهوه با دستگاه سایفون هم استفاده کنید.

دستگاه هایی که فیلتر مخروطی دارند، زمان دم آوری قهوه در آن ها کاهش پیدا می کند. بنابراین بهتر است از پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط و ریز استفاده شود. برای دستگاه هایی که فیلتر تخت دارند، چون آب مدت زمان بیشتری با قهوه در ارتباط می باشد. بهتر است، که پودر قهوه با درجه آسیاب متوسط استفاده شود.

 • درجه آسیاب نرم یا کمی ریز (Fine Grind)

برای تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات بهتر است، از درجه آسیاب کمی ریز و متوسط استفاده کنید. موکاپات انواع مختلفی دارد. بنابراین ممکن است، که هر کدام آن ها با درجه آسیاب متفاوت، قهوه ای با طعم بهتر تولید کنند.

 • درجه آسیاب خیلی نرم یا ریز (Extra Fine)

از این درجه آسیاب قهوه برای تهیه قهوه ترک و قهوه عربی استفاده می کنند. آسیاب پودر قهوه در قهوه ترک و عربی باید به گونه ای ریز باشد، که در زمان دم آوری قهوه به خوبی در آن حل شده باشد. تا زمان نوشیدن دانه های قهوه در دهان حس نشود.

برای تهیه قهوه با آیروپرس از هر پودر قهوه با درجه آسیاب متفاوت می توانید استفاده کنید. (البته به جز استفاده از پودر قهوه ترک) فیلتر کاغذی آیروپرس ضخیم می باشد. بنابراین می تواند هم پودر درشت و هم پودر ریز را به خوبی نگهداری کند. برای دم آوری قهوه با پودر قهوه درشت و متوسط 3 تا 5 دقیقه زمان کافی می باشد. همچنین درجه آسیاب قهوه برای دستگاه های اسپرسوساز متفاوت می باشد. معمولا برای بیشتر دستگاه های اسپرسوساز بهترین درجه آسیاب ریز می باشد.

نکات مهم در مورد آسیاب قهوه

نکات مهم در مورد آسیاب قهوه

در سطر زیر به 4 نکته مهم در مورد آسیاب قهوه اشاره شده است، که شامل:

 • بعد از هر بار آسیاب کردن قهوه، دستگاه را تمیز کنید. تا پودر قهوه آسیاب شده درون آن باقی نماند.
 • اگر دستگاه آسیاب در خانه دارید، بهتر است که قهوه را در خانه کمی قبل از درست کردن قهوه آسیاب کنید. اگر باید بیرون از خانه آسیاب کنید، بهتر است برای مصرف یک هفته خود قهوه را آسیاب کنید. چون به مرور زمان عطر و طعم پودر قهوه کم می شود.
 • یکی از نکات مهم در آسیاب کردن قهوه این است، که از دانه های قهوه یکدست و یک نواخت رست شده استفاده کنید.
 • برای دم آوری هر نوع قهوه مانند قهوه ترک، قهوه فرانسه، قهوه اسپرسو و…. به یک وسیله خاصی برای دم آوری نیاز است. که باید با توجه به نوع قهوه و دستگاه انتخابی تان آن را آسیاب کنید.
خواص چای ماچا
بیشتر بخوانید

نتیجه گیری

در بالا به انواع آسیاب قهوه و نکات مهم در مورد آسیاب قهوه اشاره شده است. اگر شما قصد درست کردن قهوه را در خانه دارید، می توانید با خواندن مطالب بالا با توجه به دستگاهی که قصد دارید با آن قهوه درست کنید. قهوه خود را آسیاب، تهیه و نوش جان کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.