طرز تهیه انواع قهوه, مقالات

طرز تهیه قهوه اسپرسو

طرز تهیه قهوه اسپرسو

طرز تهیه قهوه اسپرسو

اسپرسو “espresso” یکی از روش های اصلی تهیه قهوه اسپرسو می باشد، که آب جوش با فشار از میان پودر قهوه عبور می کند و از طرف دیگر عصاره قهوه خارج می شود. این روش اولین بار توسط ایتالیایی ها اختراع شد. در اسپرسو شما می توانید در زمان کمتر از 25 ثانیه 7گرم عصاره ی قهوه را خارج کنید، که همین موضوع یکی از دلایل محبوبیت اسپرسو می باشد و دومین دلیل محبوبیت آن غلیظ بودن و تلخی آن است.شما می توانید در کمترین حجم عصاره قهوه را بدون افزودنی اضافه ای میل کنید.

انواع روش های گرفتن اسپرسو چیست؟

جواب اصلی این سوال این است، که کلا یک روش وجود دارد. برای اینکه عصاره قهوه را در کمتر از 25 ثانیه بگیرید، تنها روش آن استفاده از دستگاه اسپرسوساز است. اما روش های دیگری هم برای درست کردن قهوه اسپرسو وجود دارد، مانند استفاده از موکاپات. یکی از دلایل استفاده از دستگاه موکاپات به خاطر این است که ارزان تر از دستگاه اسپرسوساز است.

در موکاپات مانند دستگاه اسپرسوساز عصاره گیری قهوه تحت فشار صورت می گیرد، فقط در سطح پایین تر و در مدت زمان بیشتری این کار انجام می شود.

انواع اسپرسو و مشخصات آن ها

اسپرسو تنها یک نوع خاص می باشد، ولی می توان گفت 90 درصد نوشیدنی های کافی شاپی بر پایه اسپرسو هستند.

 • قهوه اسپرسو: 

نوشیدنی است، که در حجم 25 تا 30 میلی لیتر در زمان کمتر از 25 ثانیه که از 7 گرم پودر قهوه تهیه می شود. اسپرسو با دو دستگاه اسپرسوساز یا موکاپات تهیه می شود. این نوشیدنی روشی برای دم کردن قهوه است، در این روش آب با فشار بالا از لابه لای دانه های ریز آسیاب شده قهوه برای تهیه یک شات کوچک و غلیظ استفاده می شود.

 • قهوه دبل اسپرسو یا دوپیو:

قهوه دبل اسپرسو شامل دو شات اسپرسو می باشد، یعنی 14 گرم قهوه در حجم 50 تا 60 میلی لیتر تهیه می شود. با وجود اینکه اسپرسو به تنهایی کافئین بالایی دارد، اما بعضی از افراد هستند، که به نوشیدنی سنگین تر و حجم بیشتری نیاز دارند. به این افراد دبل اسپرسو یا دوپیو پیشنهاد می شود.

 • قهوه ریسترتو و دبل ریسترتو:

قهوه ریسترتو برعکس اسپرسو می باشد و در نصف حجم اسپرسو معمولی تهیه می شود. یعنی 7 تا 9 گرم قهوه، در مدت زمان 15 تا 20 ثانیه عصاره گیری می شود، اگر دقت کنید متوجه می شوید، زمان عصاره گیری کمتر شده و در قهوه دبل ریسترتو این حجم دو برابر می شود. ( یعنی 30 الی 40 میلی لیتر )

 • قهوه آمریکانو:

آمریکانو از یک شات اسپرسو به همراه 180 میلی لیتر آب داغ تشکیل می شود، یعنی دوسوم لیوان آب داغ و یک سوم حجم آن را اسپرسو تشکیل می دهد.

 • لانگ بلک:

قهوه لانگ بلک شبیه به قهوه آمریکانو است، فقط با این تفاوت که در این قهوه جای شات اسپرسو و آب جا به جا می شود.

 • لانگو:

کلمه lungo به معنی طولانی است، که در واقع یک شات اسپرسو معمولی با حدود 30 میلی لیتر آب، که حدود 18 تا 30 ثانیه طول می کشد. برای عصاره گیری، در صورتیکه برای تهیه اسپرسو لانگو از مقدار بیشتری آب استفاده شود، می تواند تا یک دقیقه نیز طول بکشد. (در نتیجه با افزایش آب یک شات بزرگتر به ما می دهد، نسبت به اسپرسو معمولی)

قهوه و خواب آلودگی
بیشتر بخوانید

مواد لازم برای تهیه اسپرسو

برای تهیه اسپرسو به همان روش ایتالیایی ها باید از مواد زیر استفاده شود، که شامل:

 • پودر قهوه تازه رست شده (که معمولا از قهوه روبوستا استفاده می شود)
 • شکلات تلخ
 • آب سرد
 • موکاپات یا دستگاه اسپرسوساز
 • شکر (در صورت دلخواه)

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

اسپرسو با موکاپات، کاملا با اسپرسو با دستگاه متفاوت می باشد. برای تهیه قهوه با موکاپات به روش های زیر عکل کنید:

 • مرحله اول

موکاپات را تا جایی که با خط داخل آن مشخص شده است، آب بریزید و اگر دستگاه موکاپات شما آن خط را ندارد، تا زیر سوپاپ اطمینان آب پر کنید. در هنگام عبور از صافی آب نباید نشتی کند، زیرا قهوه تان آبکی می شود.

 • مرحله دوم

در مرحله بعدی، سبد مخصوص دستگاه موکاپات را از قهوه پر کنید، فقط مواظب باشید پودر قهوه از محفظه بیرون نریزد.

 • مرحله سوم

قسمت بالایی دستگاه موکاپات را که مخصوص جمع آوری قهوه است، محکم ببندید.

 • مرحله چهارم

موکاپات را روی شعله کم قرار دهید، زیرا شعله کم باعث می شود قهوه طعم بهتری بگیرد و از فوران آن جلوگیری شود. این کار باعث می شود، اسپرسو به آرامی بیرون بیاید. پس از 3 تا 5 دقیقه قهوه به آرامی درون محفظه نگهداری ریخته می شود، پس از تمام شدن آب درون مخزن، از حالت یکنواخت به بیرون ریخته شدن خود را از دست  می دهد و شروع به پاشیدن می کند. در این حالت شعله را خاموش کنید و اسپرسو آماده است.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با دستگاه اسپرسوساز

 • مرحله اول

در مرحله اول مخزن دستگاه اسپرسوساز خود را از آب پر کنید.

 • مرحله دوم

پرتا فیلتر خود را از پودر قهوه پر کنید. در بعضی از این پرتا فیلترهای دستگاه اسپرسو ساز اعداد 1 ،2 و 4 مشخص شده است،که نشان دهنده تعداد فنجان قهوه ای است که می خواهید تهیه کنید. اما بعضی از دستگاه های اسپرسوساز پرتا فیلتر آن عدد ندارد، که به جای آن چند، پرتا فیلتر دارند.

پرتافیلتر مخزنی است که در آن پودرقهوه ریخته می شود و در نهایت، عصاره قهوه از طریق خروجی های پرتا فیلتر به درون فنجان ریخته می شود.

 • مرحله سوم

در این مرحله با استفاده از تمپر قهوه ای که در پرتا فیلتر پر کرده اید، را صاف و فشرده کنید. (به مقدار کم) سپس پرتا فیلتر را در دستگاه اسپرسوساز خود جا گذاری کنید. بعد از این مرحله، دستگاه را روشن کنید و منتظر بمانید تا چراغ آن سبز شود. بعد از روشن شدن چراغ دستگاه اسپرساز بعد از چند ثانیه عصاره قهوه از پرتا فیلتر خارج شده و به درون فنجان ریخته می شود.

چای ماسالا ، نوشیدنی سلامتی
بیشتر بخوانید

نتیجه گیری

تهیه قهوه و اسپرسو به طرز تهیه آن مربوط می شود، اسپرسو برای تهیه یک یا دوشات قهوه غلیظ، به رست تیره، آسیاب و فشار زیاد نیاز دارد. همچنین اسپرسو نسبت به دیگر روش های عصاره گیری قهوه کافئین بالاتری دارد.

 

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *