مقالات

تاریخچه قهوه و خاستگاه آن

تاریخچه قهوه

تاریخچه قهوه و خاستگاه آن

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قهوه از کجا آمده است، منشا این دانه کوچک کجاست؟ برای یافتن پاسخ این پرسش، با ما در سفر به زمان و قاره‌ها همراه شوید. در این مقاله به بررسی تاریخچه قهوه و خاستگاه آن خواهیم پرداخت.

مقدمه

قهوه صبح ها ما را از خواب بیدار می کند و در طول روز بیدارمان می کند. قهوه نوشیدنی دم کرده ای است که از دانه های برشته شده یک درختچه همیشه سبز از جنس Coffea تهیه می شود. کلمه انگلیسی قهوه از واژه هلندی koffie گرفته شده و آن هم از ترکی kahve گرفته شده است، این کلمه ترکی به نوبه خود از واژه عربی قاهوا وام گرفته که شکل کوتاه قاهوات البون به معنای “شراب لوبیا” است. همچنین نظریه ای وجود دارد که ترکی kahve از عربی qahā به معنای “بی اشتهایی” گرفته شده است زیرا اعتقاد بر این بود که این نوشیدنی گرسنگی را خفه می کند.

تاریخچه قهوه

از کشورهای سخت‌گیر قاچاق شده و از خانواده‌های سلطنتی به سرقت رفته است و کل کشورها و اقتصادها را تغییر داده است. خیلی جالب است که یک دانه کوچک از درختان کوچک در اتیوپی می تواند به دومین کالای بزرگ تجارت شده در جهان تبدیل شود.

اولین قهوه خانه واقعی در اتریش در سال 1683 پس از نبرد وین در وین افتتاح شد و از ذخایر کیسه‌های دانه‌های قهوه که پس از شکست دادن ترک‌ها از غنایم بدست می‌آمد استفاده می‌کرد. قهوه در قرن شانزدهم با واردات توسط شرکت هند شرقی بریتانیا و شرکت هند شرقی هلند در انگلستان در دسترس قرار گرفت. قهوه خانه ها در انگلستان در همان زمان شروع به ظهور کردند و تا سال 1675، بیش از 3000 قهوه خانه وجود داشت. در فرانسه رسم نوشیدن قهوه در بین پاریسی ها توسط سلیمان آقا، سفیر سلطان محمد چهارم که در سال 1669 وارد پاریس شد و مقدار زیادی دانه قهوه با خود آورد، برقرار شد. قهوه در قرن هجدهم از طریق دریای کارائیب وارد قاره آمریکا شد. آنها توسط گابریل دو کلیو، یک افسر نیروی دریایی، به شکل نهال قهوه آورده شدند که در 50 سال 18680 درخت قهوه در مارتینیک ساختند. قهوه به جزیره بوربون، در اقیانوس هند آمد و از آنجا به برزیل رفت. قهوه برزیل در سال 1727 شروع به رشد کرد و پس از استقلال در سال 1822 واقعاً شکوفا شد. بسیاری از مزارع از برده استفاده می کردند که منجر به ناآرامی ها و سرکوب های خونین شد. امروزه برزیل یکی از تولیدکنندگان عمده قهوه است.

بیشتر بخوانید  معرفی انواع قهوه - بخش دوم

حقایقی در مورد تاریخچه کشف قهوه

افسانه های کمی در مورد چگونگی شروع استفاده از قهوه وجود دارد و قدمت آنها به قرن سیزدهم می رسد. یکی می گوید که غثول اکبر نورالدین ابوالحسن الشاذیلی، عارف صوفی یمنی در حال سفر به اتیوپی بود و در آنجا پرندگانی را مشاهده کرد که به صورت غیرعادی سرزنده بودند. او توت هایی را که پرندگان می خوردند امتحان کرد و همان انرژی را احساس کرد. در افسانه های دیگر از شاگرد شیخ ابوالحسن شاذلی – عمر – یاد شده است. عمر یک بار از موکا به غاری صحرایی در نزدیکی اوساب تبعید شد و در حالی که تلاش می کرد زنده بماند، توت های درختچه ای را امتحان کرد و آنها را تلخ یافت. سپس سعی کرد دانه‌ها را با این ایده که طعم آنها را بهبود بخشد برشته کند اما برشته کردن آنها را سخت کرد. سپس دانه‌های برشته شده را در تلاش برای نرم شدن آن‌ها جوشاند و مایع قهوه ای معطری درست کرد. عمر این مایع را نوشید، انرژی تازه ای احساس کرد و روزها دوام آورد. هنگامی که خبر این “داروی معجزه آسا” به موکا رسید، از عمر خواسته شد که برگردد و او را تقدیس کردند.

افسانه‌های دیگری نیز وجود دارد، اما مشخص است که اولین افرادی که در مورد اثر انرژی‌زای گیاه بومی قهوه می‌دانند، اجداد اتیوپیایی گروه قومی اورومو امروزی بودند، قومی که در اتیوپی، شمال کنیا و بخش‌هایی از سومالی یافت می‌شوند. از صومعه های صوفی یمن در جنوب عربستان، اولین شواهد معتبر از نوشیدن قهوه یا دانش درخت قهوه به دست می آید. قهوه از موکا، شهری بندری در ساحل دریای سرخ یمن، به مصر و شمال آفریقا و از آنجا به خاورمیانه، ایران و ترکیه که در قرن شانزدهم می رسد، پخش می شود. از آنجا به ایتالیا و بقیه اروپا رسید. هلندی گیاهان قهوه را به هند شرقی و هر دو قاره آمریکا منتقل کرد.

اطلاعات مفید: کافی میکس

نکات جالب درمورد قهوه

– امروزه بیش از 2.25 میلیارد فنجان قهوه در جهان هر روز مصرف می شود.
– برزیل بزرگترین تولید کننده قهوه در جهان است. تقریبا یک سوم کل قهوه جهان در آنجا تولید می شود.
– 54 درصد از آمریکایی ها، بالای 18 سال، هر روز قهوه می نوشند.
– قهوه دومین کالای پرمعامله در جهان است. اولین مورد روغن است.
– دوز کشنده کافئین حدود 100 فنجان قهوه است.
– قهوه می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، زوال عقل و بیماری پارکینسون را کاهش دهد.
– نوشیدن متوسط قهوه فواید قلبی دارد.
– شهروندان نیویورک 7 برابر بیشتر از مردم هر شهر دیگری در ایالات متحده قهوه مصرف می کنند.
– وجود قهوه به همان اندازه نقش مهمی در استقرار برده داری در کوبا به عنوان تولید و فروش شکر داشت.
– گیاه قهوه حاوی کافئین است تا زنبورها را به عنوان گرده افشان جذب کند در حالی که در عین حال یک آفت کش طبیعی است که حشرات خاصی را که گیاه را می خورند فلج می کند و می کشد.

بیشتر بخوانید  همه چیز درباره قهوه استارباکس

مطالعه بیشتر: خرید انواع چای و دمنوش

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *