طرز تهیه انواع قهوه, مقالات

طرز تهیه قهوه با کمکس

طرز تهیه قهوه با کمکس

طرز تهیه قهوه با کمکس

طرز تهیه قهوه با کمکس چگونه است؟ قهوه ساز کمکس (Chemex) در سال ۱۹۴۱ میلادی توسط یک شیمیدان آمریکایی به نام پیتر شلوم‌بُم (Schlumbohm Peter) اختراع و یک سال بعد بوسیله‌ موسسه تجاری Chemex معرفی شد. تهیه‌ قهوه به کمک دستگاه کمکس «Chemex» یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای دم کردن قهوه است. قهوه‌ای که با استفاده از کمکس دم می‌‌شود شبیه به قهوه‌ای‌ است، که توسط قهوه‌ساز فیلتری دم می‌شود.

از ابتدای دهه‌ دو هزار میلادی، کمکس در بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا کرد و بیشتر از آن استفاده کردند. امروزه شما می‌توانید این دستگاه را در بسیاری از کافی شاپ‌ها مشاهده کنید. در این مقاله از قهوه آریا می خواهیم با ابزار کمکس بیشتر آشنا شویم و در مورد طرز تهیه قهوه با کمکس توضیح دهیم.

کمکس چیست؟

کمکس (Chemex) ظرفی شیشه ای به شکل ساعت شنی است، که از آن برای تهیه قهوه دمی استفاده می شود. این وسیله یکی از پرطرفدارترین ابزارهای دم آوری قهوه نسل سوم می باشد، که می تواند طعمی ایده آل از یک قهوه دمی را برای شما در هر موقعیتی فراهم کند. این ابزار پس از اختراع توسط پیتر شلوبم، توسط شرکت کمکس در ماساچوست به تولید انبوه رسید. بطوریکه که حتی به عنوان یکی از بهترین اختراعات در سال 1958 نمونه ای از آن در موزه هنر قرار گرفت. روش دم آوری به وسیله کمکس در مدل های برقی و مدل های دستی یکسان می باشد.

وسایل لازم برای دم آوری قهوه با کمکس

در ادامه به معرفی وسایل لازم برای دم آوری قهوه با کمکس می‌پردازیم:

 • قهوه‌ساز کمکس
 • فیلتر کاغذی مخصوص
 • کتری آب جوش مخصوص قهوه
 • ترازو
 • پودر قهوه آسیاب شده با درجه متوسط

روش دم آوری قهوه با کمکس

نوشیدنی که از دستگاه کمکس بدست می‌آید به شکل قابل توجهی خالص است و بخش زیادی از خواص، عطر و طعم قهوه در آن تقریبا حفظ می‌‌شود. تهیه قهوه دمی با کمکس پیچیده نیست، ولی به ظرافت و ریزه کاری نیاز خواهد داشت، که در ادامه آن را توضیح می دهیم:

 1. در مرحله اول، آب را به جوش آورید و سپس آن را برای مدت 30 ثانیه از روی شعله و یا دستگاه کتری برقی کنار بگذارید. این کار باعث می‌شود، تا به دمای مناسب دم آوری که 93 درجه است دست پیدا کنید.
 2. سپس، قهوه تازه را با اندازه کمی درشت (medium coarse) به روش دستی یا برقی آسیاب کنید.
 3. در ادامه، فیلتر مناسب ظرف کمکس را در بالای آن قرار دهید و با آب گرم همه فیلتر کاغذی را خیس کنید و سپس آب داخل ظرف را بیرون بریزید. شستشوی صافی تاثیر زیادی در از بین بردن طعم کاغذ موجود در فیلتر دارد. همچنین، به ماندگاری دما در طول زمان فرآیند دم آوری کمک می کند. سعی کنید با دست لبه ‌های فیلتر را به دستگاه بچسبانید.
 4. در این مرحله، ظرف را بر روی ترازو بگذارید و دکمه صفر آن را فشار دهید. قهوه را داخل فیلتر ریخته و مقدار 100 گرم آب را به صورت چرخشی بر روی قهوه بریزید و 30 ثانیه صبر کنید، تا قهوه در مجاورت آب قرار گیرد. این کار باعث شکوفایی طعم قهوه و عصاره ‌گیری بهتر قهوه می ‌شود.
 5. سپس مابقی آب را به صورت چرخشی و در نهایت به مرکز قهوه بریزید. 3 دقیقه صبر کنید، تا عصاره گیری انجام شود و مایع قهوه به داخل ظرف منتقل شود. اگر مدت زمان عصاره ‌گیری از 3 دقیقه بیشتر شد در تجربه‌ های بعدی قهوه را به صورت درشت‌تر آسیاب کنید.
 6. در آخر، فیلتر را دور بیندازید و سپس قهوه را در فنجان ریخته و نوش جان کنید.
بیشتر بخوانید  بهترین زمان برای نوشیدن قهوه

نکته

پس از تهیه‌ قهوه، اگر مقداری از قهوه دم شده باقی ماند آن را در ظرفی قرار دهید، که گرم نگه داشته شود و روی آن را بپوشانید. به هیچ وجه هنگام مصرف مجدد، آن را روی اجاق قرار ندهید، چراکه طعم و رایحه‌ی اصلی قهوه تغییر پیدا می‌کند. اما بطور کلی بهتر است پیش از تهیه‌ قهوه، همان مقدار که نیاز دارید از پودر قهوه استفاده کنید، زیرا اگر مقداری از قهوه دم شده باقی بماند طعم و رایحه‌ اصلی و با کیفیت خود را از دست می‌دهد.

تفاوت قهوه کمکس با سایر قهوه های دمی

یک سوال مهم در ارتباط با انواع قهوه‌های دمی این است، که تفاوت آنها با یکدیگر در چیست؟ همانطور که می دانید ابزارهایی که برای دم آوری این قهوه ها استفاده می شود متفاوت است. به طور مثال: کمکس، فرنچ پرس وV60 .

این قهوه ها متناسب با ابزار دم آوری آن ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند، از جمله غلظت، مقدار کافئین و طعم. قهوه کمکس از سایر قهوه های دمی رقیق تر بوده و طعم متعادل تری دارد. در واقع می توان تفاوت قهوه ها را با مثالی از غلظت چای توضیح داد. چای پر رنگ و چای کم رنگ مثال هایی هستند، که می‌توان قهوه کمکس و به طور مثال فرنچ پرس را به آن نسبت داد. قهوه کمکس به چای کم رنگ شباهت بیشتری دارد. البته این به آن معنی نیست که مقدار کافئین کمتری دارد.

نکات مهم دم آوری قهوه با کمکس

نکته اول: نسبت آب به قهوه از مهم ترین عوامل تأثیرگذار در طعم نهایی عصاره قهوه شما می باشد.

نکته دوم: نسبت 1 به 17، یک نسبت طلایی در دم آوری قهوه است. یعنی به ازای یک گرم قهوه، 17 گرم آب باید در نظر بگیریم.

نکته سوم: روش ریختن آب روی قهوه، می‌تواند در طعم شما اثر بگذارد.

امتیاز شما باعث دلگرمی ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *